Attending groupsInvited groups |
2019Georgia Spec Towns Outdoor Invitational 2019 Results - Georgia Spec Towns Outdoor Invitational
Published by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/6/2019 03:43 PM
Spec Towns Invitational - 4/5/2019 to 4/6/2019
Spec Towns Track
University of Georgia - Athens, GA
Results
Girls 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Chloe Love Unattached 15.12 -0.6 1
2 Violet Patton Unattached 15.12 -0.8 2
3 Atuyah Thompson Unattached 15.32 -0.8 2
4 Mackenzie Moore Unattached 15.50 -0.6 1
5 Trahziha Brightwell Unattached 15.56 -0.6 1
6 Roane Hondon Unattached 15.60 -0.8 2
7 Sharniece Gonzalez Unattached 15.80 -0.8 2
8 Layla White Unattached 16.50 -0.6 1
9 Kate Langley Unattached 16.51 -0.6 1
10 Olivia Simmons Unattached 17.08 -0.8 2
Women 100 Meter Dash
========================================================================
Collegiate: C 10.78 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Makyla Stanley SR South Caroli 11.59 0.6 1
2 Brandee Presley FR Ole Miss 11.60 0.6 1
3 Chanice Porter Puma 11.67 1.1 2
4 Keturah Orji Atlanta Track Cl 11.68 1.1 2
5 Milan Parks SR South Caroli 11.73 1.1 2
6 Amber Hughes The Winners Circ 11.85 0.6 1
7 Jenea McCammon Unattached 11.95 1.1 2
8 Kelly Rowe FR Ole Miss 12.03 0.6 1
9 Katie Jackson JR Georgia 12.06 1.1 2
10 Osereme Erewele FR Arkansas Sta 12.07 0.6 1
11 Imani Oliver Unattached 12.17 1.1 2
-- Jonae Cook FR Arkansas Sta DNS 1.1 2
-- Nercely Soto SO ASA Miami DNS 1.1 2
-- Caitland Smith SR Arkansas Sta DNS 0.6 1
-- Olamide Sokunbi Unattached DNS 0.6 1
-- Amecia Pennamon SO South Caroli DNS 0.6 1
Women 200 Meter Dash Gwen Torrenc
=====================================================================
Collegiate: C 22.02 6/10/2017 Kyra Jefferson, Florida
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Caitland Smith SR Arkansas Sta 23.27 0.8
2 Stephanie Davis SO South Caroli 23.42 0.8
3 Nercely Soto SO ASA Miami 23.52 0.8
4 Shavine Hodges Oxy Athletics 23.79 0.8
5 Amber Hughes The Winners Circ 24.07 0.8
6 Amecia Pennamon SO South Caroli 24.19 0.8
Women 200 Meter Dash
=====================================================================
Collegiate: C 22.02 6/10/2017 Kyra Jefferson, Florida
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jeanette Paul JR Ole Miss 24.50 1.2
2 Olamide Sokunbi Unattached 24.51 1.2
3 Katie Jackson JR Georgia 24.67 1.2
-- Jade Barber Unattached DNS 1.2
-- Jonae Cook FR Arkansas Sta DNS 1.2
-- Osereme Erewele FR Arkansas Sta DNS 1.2
-- Karel Ziketh Oxy Athletics DNS 1.2
Women 400 Meter Dash
===================================================================
Collegiate: C 49.71 4/23/2016 Courtney Okolo, Texas
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Aliyah Abrams JR South Caroli 52.30 1
2 Micaiah Ransby JR Georgia 53.71 1
3 Orianna Shaw SO Ole Miss 55.24 2
4 Tatyana Mills SR South Caroli 55.70 1
5 Shavine Hodges Oxy Athletics 56.64 1
6 Makenzi Kopp JR Georgia 57.00 2
7 Jhari Williams SO South Caroli 57.17 2
8 Chelsea Zoller SO Georgia 57.28 2
-- Briana Hardiman JR Arkansas Sta DNS 1
-- Lynna Irby SO Georgia DNS 1
Women 800 Meter Run
================================================================
Collegiate: C 1:59.10 4/15/2017 Raevyn Rogers, Oregon
Name Year School Finals
================================================================
1 Amber Tanner JR Georgia 2:04.60
2 Halle McClintock SO Georgia 2:11.57
3 Allison Mueller SR South Caroli 2:11.91
4 Emma Rose Bagwell FR Georgia 2:12.29
5 Sierra Biber SO South Caroli 2:12.45
6 Anaelle Charles SR Arkansas Sta 2:14.57
7 Jayda Woods FR Georgia 2:23.31
-- Maryah Nasir FR South Caroli DNS
-- Macie Kavanaugh FR South Caroli DNS
Women 1500 Meter Run
================================================================
Collegiate: C 3:59.90 6/7/2009 Jenny Barringer, Colorado
Name Year School Finals
================================================================
1 Jessica Drop JR Georgia 4:23.18
2 Anna Stoddard SO South Caroli 4:31.59
3 Maryah Nasir FR South Caroli 4:32.46
4 Ansley Heavern JR Georgia 4:33.72
5 Halle McClintock SO Georgia 4:34.33
6 Heather Stone SO South Caroli 4:35.03
7 Emma Rose Bagwell FR Georgia 4:41.18
8 Tiffany Yue JR Georgia 4:44.19
9 Pauline Meyer SO Arkansas Sta 4:48.90
10 Jayda Woods FR Georgia 5:00.75
Women 5000 Meter Run
================================================================
Collegiate: C 15:07.64 5/2/2009 Jenny Barringer, Colorado
Name Year School Finals
================================================================
1 Samantha Drop Unattached 16:39.58
2 Grace Clements FR Georgia 17:59.71
3 Morgan Lee JR South Caroli 18:02.31
4 Sarah-Sims McGrath JR South Caroli 18:08.11
5 Marisa Petit FR Georgia 18:18.49
6 Kelsey Larkin JR South Caroli 18:32.70
7 Brooke Wilson SO South Caroli 18:33.32
8 Emily Doherty SO Georgia 18:36.54
-- Jessica Drop JR Georgia DNF
-- Tiffany Yue JR Georgia DNF
-- Ansley Heavern JR Georgia DNF
-- Colleen Openshaw JR South Caroli DNS
-- Cailin Saylor FR South Caroli DNS
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Collegiate: C 12.39 6/8/2013 Brianna Rollins, Clemson
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jade Barber Unattached 13.48 -0.5
2 Jenea McCammon Unattached 13.79 -0.5
3 Karel Ziketh Oxy Athletics 13.86 -0.5
4 Milan Parks SR South Caroli 13.86 -0.5
5 Jeanette Paul JR Ole Miss 13.99 -0.5
6 Mathilde Coquillaud-Salo FR South Caroli 14.24 -0.5
7 Imani Carothers FR Georgia 14.41 -0.5
-- Caitlyn Little SO South Caroli DNF -0.5
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
Collegiate: C 52.75 5/13/2018 Sydney McLaughlin, Kentucky
Name Year School Finals
================================================================
1 Kaila Barber Unattached 58.54
2 Mathilde Coquillaud-Salo FR South Caroli 1:01.27
3 Gracee Damron SR Arkansas Sta 1:01.96
4 Chelsea Zoller SO Georgia 1:02.22
5 Makenzi Kopp JR Georgia 1:03.06
6 Kerra Williams FR Arkansas Sta 1:05.03
-- Simome Wark JR South Caroli DNS
-- Kylah Barrett Oxy Athletics DNS
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
Collegiate: C 42.05 5/13/2018 LSU
Brisco, Johnson, Misher, Hobbs
School Finals
================================================================
1 South Carolina 43.97
2 Ole Miss 44.18
3 Arkansas State 45.13
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
Collegiate: C 3:23.13 6/10/2017 Oregon
Dunmore, Stevens, Guster, Rogers
School Finals
================================================================
1 Georgia 3:40.31
2 Ole Miss 3:44.66
3 South Carolina 3:48.62
-- South Carolina 'B' DNS
-- Georgia 'B' DNS
Women High Jump
==========================================================================
Progressions: 1.65, 1.70, 1.75, 1.80 +3cm
Collegiate: C 1.99m 5/11/2013 Brigetta Barrett, Arizona
Name Year School Finals
==========================================================================
1 LeVern Spencer Saint Lucia 1.80m 5-10.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.83 1.86
PPP PPP PPP O PPP XXX
2 Madeline Fagan SR Georgia 1.80m 5-10.75
1.65 1.70 1.75 1.80 1.83
PPP O XXO XO XXX
3 Sydney Lane FR Arkansas Sta 1.75m 5-08.75
1.65 1.70 1.75 1.80
O O O XXX
4 Sakari Famous FR Georgia 1.75m 5-08.75
1.65 1.70 1.75 1.80
O O XO XXX
5 Jordan Fields SO South Caroli 1.75m 5-08.75
1.65 1.70 1.75 1.80
O O XXO XXX
6 Mary Terry SR Georgia 1.65m 5-05.00
1.65 1.70
XO XXX
-- Dymier Jeffery FR South Caroli NH
1.65
XXX
-- Nada Buntic JR Arkansas Sta NH
1.65
XXX
-- Lissa Labiche JR South Caroli DNS
1.65
DNS
Women Pole Vault
==========================================================================
Progressions: 3.65, 3.80, 3.95, 4.10 +10cm
Collegiate: C 4.72m 5/15/2015 Sandi Morris, Arkansas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Carolina Moll Unattached 4.20m 13-09.25
3.65 3.80 3.95 4.10 4.20 4.30
PPP PPP XO O XO XXX
2 Lindsey Murray SR Ole Miss 3.95m 12-11.50
3.65 3.80 3.95 4.10
PPP PPP O XXX
3 Hailey Sweatman JR South Caroli 3.95m 12-11.50
3.65 3.80 3.95 4.10
PPP PPP XO XXX
4 Courtney Long FR Georgia 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.95
O XO XXX
5 Nicole Kallenberger JR Ole Miss 3.80m 12-05.50
3.65 3.80 3.95
PPP XXO XXX
6 Sarah Michael JR Arkansas Sta 3.65m 11-11.75
3.65 3.80
O XXX
-- Adele Blalock SO South Caroli NH
3.65
XXX
-- Kelsie Ahbe Nike NH
3.65 3.80 3.95
PPP PPP XXX
-- Nada Buntic JR Arkansas Sta NH
3.65
XXX
-- Kayla Smith JR Georgia DNS
3.65 3.80
PPP PPP
Women Long Jump Lewis Gainey
===============================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 6.99m 5/4/1985 Jackie Joyner-Kersee, UCLA
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Keturah Orji Atlanta Track Cl 6.69m 1.3 21-11.50
6.32m(+0.0) 6.66m(0.5) 6.44m(1.6) 6.69m(1.3) 6.49m(0.8) 6.57m(+0.0)
2 Chanice Porter Puma 6.67m 1.5 21-10.75
6.47m(+0.0) FOUL(0.5) 6.28m(1.0) 6.67m(1.5) 6.36m(1.1) 6.36m(1.0)
3 Kendell Williams Unattached 6.60m 1.1 21-08.00
6.53m(+0.0) 6.56m(0.7) FOUL(1.4) 4.70m(0.7) 6.60m(1.1) 6.48m(+0.0)
4 Eszter Bajnok JR Virginia Tec 6.05m 0.1 19-10.25
5.91m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(1.2) 5.96m(0.7) FOUL(1.8) 6.05m(0.1)
5 Baiesha Johnson Unattached 6.05m 0.8 19-10.25
5.93m(+0.0) FOUL(1.0) FOUL(1.6) 5.81m(1.6) 6.05m(0.8) FOUL(1.0)
6 Titiana Marsh FR Georgia 6.04m 0.8 19-09.75
6.04m(0.8) FOUL(0.1) FOUL(0.5) PASS PASS PASS
7 Imani Oliver Unattached 6.02m 0.7 19-09.00
6.01m(+0.0) 5.98m(+0.0) 5.49m(0.1) FOUL(1.0) 6.02m(0.7) 5.90m(1.9)
8 Makyla Stanley SR South Caroli 5.88m 0.3 19-03.50
5.70m(0.9) 5.49m(+0.0) 5.66m(+0.0) 5.88m(0.3) FOUL(1.9) 5.80m(0.9)
9 Kaira Simmons JR Ole Miss 5.86m 1.5 19-02.75
5.74m(0.1) 5.56m(1.1) 5.70m(1.0) 5.67m(0.5) 5.86m(1.5) 5.72m(0.4)
10 Arabriaun Mack JR Arkansas Sta 5.53m 0.6 18-01.75
FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 5.53m(0.6)
11 Johnaya Givens FR Arkansas Sta 5.43m 0.2 17-09.75
FOUL(0.7) 5.11m(+0.0) 5.43m(0.2)
12 Ralesheia Gee JR Ole Miss 4.95m +0.0 16-03.00
FOUL(+0.0) FOUL(0.4) 4.95m(+0.0)
-- Aliyah Whisby SO Georgia FOUL
FOUL(+0.0) PASS PASS
-- Bria Sands Unattached DNS NWI
-- Imani Carothers FR Georgia DNS NWI
Women Triple Jump
===============================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 14.62m 5/13/2018 Kenturah Orji, Georgia
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Eszter Bajnok JR Virginia Tec 13.21m +0.0 43-04.25
12.74m(0.2) 12.85m(2.2) 13.21m(+0.0) PASS 13.07m(1.4) 12.66m(-0.7)
2 Imani Udoumana SO Arkansas Sta 12.52m 1.5 41-01.00
11.91m(+0.0) 11.89m(+0.0) FOUL(+0.0) 12.00m(+0.0) 12.52m(1.5) 11.90m(+0.0)
3 Stefanie Aeschlimann SO Virginia Tec 12.20m -0.2 40-00.50
11.82m(-0.8) FOUL(1.5) FOUL(1.0) 11.82m(0.8) FOUL(0.1) 12.20m(-0.2)
4 Arabriaun Mack JR Arkansas Sta 11.87m 1.3 38-11.50
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 11.28m(1.0) 11.87m(1.3) FOUL(+0.0) 11.44m(1.5)
5 Johnaya Givens FR Arkansas Sta 11.66m 0.7 38-03.25
11.40m(0.1) FOUL(0.7) 11.66m(0.7) 11.26m(+0.0) FOUL(1.1) 11.30m(-0.6)
-- Titiana Marsh FR Georgia DNS NWI
Women Shot Put
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 19.46m 4/28/2018 Maggie Ewen, Arizona State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tedreauna Britt FR Ole Miss 15.32m 50-03.25
14.88m 15.32m 14.92m FOUL FOUL 14.77m
2 Shey Taiwo SO Ole Miss 14.70m 48-02.75
13.99m 14.13m 14.70m 13.83m 14.35m FOUL
3 Evangelynn Harris FR Arkansas Sta 14.48m 47-06.25
FOUL 13.30m 14.48m FOUL 14.15m FOUL
4 Leah Klein SO Ole Miss 13.68m 44-10.75
12.92m FOUL 13.05m 13.33m 13.68m FOUL
5 Skyla Beal SO Georgia 12.97m 42-06.75
12.65m 12.12m 12.92m 12.97m 12.78m 12.61m
-- Carisma Holland FR South Caroli DNS
Women Discus Throw
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 67.48m 4/26/1981 Meg Ritchie, Arizona
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shey Taiwo SO Ole Miss 50.61m 166-00
50.07m 50.61m 49.01m 47.55m FOUL 46.10m
2 Babette Vandeput SO Arkansas Sta 49.70m 163-01
47.88m FOUL FOUL 46.55m 49.70m FOUL
3 Hayden Merrick SR Georgia 49.67m 162-11
47.85m 45.66m 48.22m 49.67m 49.19m FOUL
4 Tedreauna Britt FR Ole Miss 49.54m 162-06
48.61m 47.06m 49.40m 49.54m FOUL FOUL
5 Grace Flowers SO Arkansas Sta 48.85m 160-03
FOUL FOUL 37.80m 46.18m 46.63m 48.85m
6 Leah Klein SO Ole Miss 45.38m 148-11
41.81m 43.44m FOUL 45.38m FOUL FOUL
7 Evangelynn Harris FR Arkansas Sta 45.21m 148-04
44.19m 44.81m 41.05m 45.21m 40.07m FOUL
8 Hannah Higgins SO Arkansas Sta 40.49m 132-10
40.49m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Carisma Holland FR South Caroli DNS
Women Hammer Throw
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 74.53m 4/6/2018 Maggie Ewen, Arizona State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shey Taiwo SO Ole Miss 60.18m 197-05
FOUL FOUL 59.64m FOUL 58.65m 60.18m
2 Annika Larsson SR Ole Miss 57.28m 187-11
55.98m 57.28m 56.47m 56.51m 55.81m 56.28m
3 Grace Flowers SO Arkansas Sta 55.06m 180-08
FOUL 55.06m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Kendall Chavarria JR Ole Miss 54.83m 179-11
53.79m 53.55m 53.39m 54.24m 54.83m FOUL
5 Amanda Murphy SO South Caroli 53.23m 174-08
FOUL 50.91m 53.23m 52.10m FOUL 52.41m
6 Hannah Higgins SO Arkansas Sta 50.61m 166-00
49.47m 47.94m FOUL 48.79m 48.11m 50.61m
7 Leah Klein SO Ole Miss 47.60m 156-02
47.60m FOUL FOUL 46.52m FOUL FOUL
8 Tedreauna Britt FR Ole Miss 47.21m 154-11
44.79m FOUL 44.63m 44.01m 44.66m 47.21m
9 Babette Vandeput SO Arkansas Sta 45.99m 150-11
FOUL 43.83m 43.67m 45.99m FOUL 44.63m
Women Javelin Throw
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 62.19m 6/9/2016 Maggie Malone, Texas A&M
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Marie-Therese Obst JR Georgia 51.33m 168-05
51.33m FOUL FOUL FOUL 47.01m 46.58m
2 Alex Enright SR Ole Miss 44.98m 147-07
44.98m FOUL FOUL FOUL FOUL 41.37m
3 Lauren Hoselton FR Ole Miss 31.09m 102-00
30.01m 29.40m 30.71m 28.88m 31.09m FOUL
-- Tairyn Montgomery JR Georgia DNS
Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Sterling Lester FR Georgia 23.97 1.4 1 984
2 Luisarys Toledo Venezuela 24.60 1.4 1 924
3 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 24.68 1.4 1 916
4 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 25.66 1.4 1 827
5 Ghania Warren SO Ole Miss 25.68 2.3 2 825
6 Nina Shultz Unattached 25.82 2.3 2 813
7 Maria Garman SR Dartmouth 26.28 2.3 2 773
8 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 26.52 2.3 2 752
9 Haley Hood JR Ole Miss 27.02 2.3 2 710
-- Kendell Williams Unattached DNF 1.4 1
Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Luisarys Toledo Venezuela 2:14.20 904
2 Sterling Lester FR Georgia 2:14.42 901
3 Kendell Williams Unattached 2:20.64 815
4 Haley Hood JR Ole Miss 2:23.68 774
5 Maria Garman SR Dartmouth 2:23.73 774
6 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 2:30.75 684
7 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 2:39.83 575
8 Ghania Warren SO Ole Miss 2:51.75 446
-- Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta DNS
-- Nina Shultz Unattached DNS
Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Kendell Williams Unattached 13.20 0.5 1 1094
2 Sterling Lester FR Georgia 13.41 0.5 1 1063
3 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 13.67 1.1 3 1026
4 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 13.68 0.5 1 1024
5 Luisarys Toledo Venezuela 14.45 0.5 1 916
6 Maria Garman SR Dartmouth 15.08 1.1 2 831
7 Ghania Warren SO Ole Miss 15.17 1.1 2 819
8 Haley Hood JR Ole Miss 15.88 1.1 3 729
9 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 20.30 1.1 2 278
-- Nina Shultz Unattached DNF 1.1 3
Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 1.72m 5-07.75 879
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
PPP PPP PPP PPP PPP O O XO XO XXO XXX
2 Maria Garman SR Dartmouth 1.69m 5-06.50 842
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
3 Ghania Warren SO Ole Miss 1.66m 5-05.25 806
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP O O XXO XXO XXX
3 Sterling Lester FR Georgia 1.66m 5-05.25 806
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP PPP O XXO XXO XXX
3 Luisarys Toledo Venezuela 1.66m 5-05.25 806
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69
PPP PPP PPP PPP O O XO O XXX
6 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 1.63m 5-04.25 771
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66
PPP PPP O O XXO XXO XXO XXX
7 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 1.57m 5-01.75 701
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
PPP PPP PPP O O XXX
8 Haley Hood JR Ole Miss 1.54m 5-00.50 666
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
PPP PPP O O XXX
-- Nina Shultz Unattached NH
1.45
DNS
-- Kendell Williams Unattached NH
1.45
DNS
Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Luisarys Toledo Venezuela 6.31m 0.1 20-08.50 946
6.31m(0.1) FOUL(1.0) 6.18m(0.1)
2 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 5.88m 1.5 19-03.50 813
5.61m(0.3) 5.88m(1.5) 5.83m(0.9)
3 Sterling Lester FR Georgia 5.75m +0.0 18-10.50 774
5.75m(+0.0) 5.48m(0.9) 5.71m(1.3)
4 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 5.44m 1.4 17-10.25 683
5.34m(0.3) 5.44m(1.4) 5.27m(0.3)
4 Ghania Warren SO Ole Miss 5.44m +0.0 17-10.25 683
5.12m(0.2) 5.25m(+0.0) 5.44m(+0.0)
6 Maria Garman SR Dartmouth 5.17m 0.6 16-11.50 606
5.17m(0.6) 5.06m(+0.0) 5.10m(1.0)
7 Haley Hood JR Ole Miss 4.88m +0.0 16-00.25 527
4.58m(0.9) 4.88m(+0.0) 4.75m(+0.0)
8 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 4.87m 0.4 15-11.75 524
3.92m(+0.0) 3.82m(+0.0) 4.87m(0.4)
-- Nina Shultz Unattached FOUL
FOUL(0.5) FOUL(0.1) FOUL(+0.0)
-- Kendell Williams Unattached DNF NWI
PASS PASS PASS
Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Luisarys Toledo Venezuela 11.97m 39-03.25 659
11.17m FOUL 11.97m
2 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 11.58m 38-00.00 633
11.58m 11.11m 11.38m
3 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 11.35m 37-03.00 618
10.68m 11.04m 11.35m
4 Sterling Lester FR Georgia 11.27m 36-11.75 613
11.27m FOUL 10.86m
5 Maria Garman SR Dartmouth 10.60m 34-09.50 569
10.18m 9.87m 10.60m
6 Kendell Williams Unattached 10.44m 34-03.00 558
10.44m PASS PASS
7 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 9.95m 32-07.75 526
FOUL 9.95m 9.43m
8 Haley Hood JR Ole Miss 9.53m 31-03.25 499
7.82m 8.47m 9.53m
9 Nina Shultz Unattached 9.43m 30-11.25 492
9.43m PASS PASS
10 Ghania Warren SO Ole Miss 9.27m 30-05.00 482
8.76m 7.08m 9.27m
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Luisarys Toledo Venezuela 45.47m 149-02 773
42.70m 45.47m 37.68m
2 Camryn Newton-Smith FR Arkansas Sta 42.56m 139-07 716
40.63m 42.05m 42.56m
3 Kendell Williams Unattached 40.86m 134-01 684
FOUL 39.18m 40.86m
4 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 38.10m 125-00 631
37.67m 38.10m FOUL
5 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 35.79m 117-05 587
32.23m 35.79m 33.64m
6 Haley Hood JR Ole Miss 29.61m 97-02 469
28.39m 27.77m 29.61m
7 Maria Garman SR Dartmouth 28.46m 93-04 447
27.94m 28.46m FOUL
8 Sterling Lester FR Georgia 27.04m 88-08 421
FOUL FOUL 27.04m
9 Ghania Warren SO Ole Miss 23.22m 76-02 349
19.90m 18.58m 23.22m
-- Nina Shultz Unattached DNS
Women Heptathlon
===================================================================
Collegiate: C 6527 6/3/1995 Diane Guthrie, George Mason
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Luisarys Toledo Venezuela 5928
2 Sterling Lester FR Georgia 5562
3 Emma Nwofor JR Arkansas Sta 5361
4 Kieshonna Brooks JR Ole Miss 5144
5 Maria Garman SR Dartmouth 4842
6 Ghania Warren SO Ole Miss 4410
7 Haley Hood JR Ole Miss 4374
8 Kendell Williams Unattached 3151
Boys 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Caleb Westbrook Unattached 14.46 -0.9
2 Ethan Rios Unattached 15.29 -0.9
3 Robert Williams Unattached 15.53 -0.9
4 Marquis Goss Unattached 16.22 -0.9
5 Rawan Luke Unattached 17.10 -0.9
6 Malcom Cohen Unattached 17.50 -0.9
Men 100 Meter Dash
========================================================================
Collegiate: C 9.82 6/7/2017 Christian Coleman, Tennessee
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Darrell Singleton JR South Caroli 10.23 0.3 1
2 Elijah Dryer SO Ole Miss 10.49 0.3 1
3 Jonathan Nyepa Malaysia 10.54 -0.6 3
4 Evan Miller FR South Caroli 10.60 -0.6 3
5 Andrew Raspo JR Ole Miss 10.64 -1.0 2
6 Jaquan Webb FR Ole Miss 10.73 -1.0 2
7 Dangelo Cherry The Winners Circ 10.76 0.3 1
8 Jonathan Raines SR Georgia 10.95 0.3 1
9 Emanuel Foster JR Ole Miss 10.97 -1.0 2
10 Ryan Billian Unattached 10.98 0.3 1 10.976
11 Myles Calhoun FR Connecticut 10.98 -0.6 3 10.978
12 Yohance Thomas SR South Caroli 10.99 -1.0 2
13 Tashinga Chitambria Oxy Athletics 11.08 0.3 1
14 Donovan Louis FR Virginia Tec 11.12 -0.6 3
15 Josiah Thompson FR Connecticut 11.17 -0.6 3
16 Marcus Maxey Basics TC 12.03 -0.6 3
-- Christopher Carter SO Arkansas Sta DNS -1.0 2
-- Darien Johnson The Winners Circ DNS 0.3 1
-- Reggie Steele Unattached DNS -0.6 3
-- LaVonte Valentine FR South Caroli DNS 0.3 1
-- Chris Hill JR Arkansas Sta DNS -1.0 2
-- Carlos Wilson SO South Caroli DNS -1.0 2
-- Ronald Fuller FR South Caroli DNS -1.0 2
Men 200 Meter Dash Gwen Torrenc
=====================================================================
Collegiate: C 19.68 5/25/2007 Walter Dix, Florida State
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Elija Godwin FR Georgia 20.70 1.7
2 Cameron Parker Unattached 21.15 1.7
3 Ryan Billian Unattached 22.72 1.7
-- Justes Nance SO Georgia DNS 1.7
-- Ojay Ferguson Unattached DNS 1.7
-- Darrell Singleton JR South Caroli DNS 1.7
-- Christopher Naliali Oxy Athletics DNS 1.7
Men 200 Meter Dash
========================================================================
Collegiate: C 19.69 5/25/2007 Walter Dix, Florida State
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Jonathan Nyepa Malaysia 21.62 0.3 2
2 Myles Calhoun FR Connecticut 22.21 -1.2 1
3 Shea Ellison Unattached 22.25 -1.2 1
4 Konstantin Rust FR Connecticut 22.33 0.3 2
5 Josiah Thompson FR Connecticut 22.82 -1.2 1
6 Tomi Alao SO Connecticut 23.24 0.3 2
7 Xavier Smith FR Connecticut 23.59 0.3 2
-- Jonathan Raines SR Georgia DNS -1.2 1
-- Marcus Maxey Basics TC DNS -1.2 1
-- Christopher Carter SO Arkansas Sta DNS -1.2 1
-- Chris Hill JR Arkansas Sta DNS -1.2 1
Men 400 Meter Dash
===================================================================
Collegiate: C 43.61 6/8/2018 Michael Norman, USC
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Elija Godwin FR Georgia 45.99 1
2 Arinze Chance SR South Caroli 46.70 1
3 Christopher Naliali Oxy Athletics 47.07 1
4 Ojay Ferguson Unattached 47.26 1
5 Jermie Walker FR Arkansas Sta 47.59 2
6 Noah Woodman FR Connecticut 47.78 2
7 Jordan Sessom FR South Caroli 48.11 2
8 Kalmon Stokes The Winners Circ 48.17 2
9 Jeremiah Talbert FR South Caroli 48.35 2
10 Wellington Ventura FR Connecticut 48.36 1
11 Paris Simmons Unattached 48.44 2
12 Marzel Miller Oxy Athletics 48.59 1
13 Markus Bagley FR Connecticut 48.99 3
14 Gregory Clark FR Connecticut 49.04 3
15 Siegfried Zoller FR Georgia 49.21 2
16 Tyrell Moore The Winners Circ 51.72 3
17 Aaron Hackett FR Connecticut 52.08 3
18 Marcus Maxey Basics TC 54.44 3
-- Ty Jaye Robbins JR South Caroli DNS 1
Men 800 Meter Run
===================================================================
Collegiate: C 1:43.25 4/28/2018 Michael Saruni, UTEP
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Otis Jones SR South Caroli 1:51.97 1
2 Heinrich Herbst JR Arkansas Sta 1:52.61 1
3 Clay Pender FR Georgia 1:52.79 1
4 Paris Simmons Unattached 1:53.64 1
5 Blake Newcomb FR South Caroli 1:54.67 2
6 Seth Waters SO Arkansas Sta 1:54.83 1
7 Shamar Tucker JR Ole Miss 1:55.06 2
8 Sean Peterson FR South Caroli 1:55.42 2
9 Peter Garmon SR Connecticut 1:55.47 1
10 Joshua Bedard SO Connecticut 1:55.84 2
11 Jacob Oury SO Arkansas Sta 1:59.37 1
12 Omar Gebril SO Connecticut 2:00.16 2
-- Ian Fladd FR South Caroli DNS 2
-- Siegfried Zoller FR Georgia DNS 2
Men 1500 Meter Run
================================================================
Collegiate: C 3:35.01 4/20/2018 Josh Kerr, New Mexico
Name Year School Finals
================================================================
1 Eric Van Der Els SO Connecticut 3:52.61
2 Clay Pender FR Georgia 3:54.86
3 Peter Garmon SR Connecticut 3:54.94
4 Joshua Bedard SO Connecticut 3:55.81
5 Brian Camillieri FR Connecticut 3:59.66
6 Michael Malkowski Unattached 4:00.27
7 Tyler Gleen SO Connecticut 4:00.84
8 James Maniscalco FR Connecticut 4:01.16
9 Darr Smith FR Georgia 4:01.18
-- Jonathan Pelham JR Georgia DNF
-- Sam Bowers FR Georgia DNF
-- Michael Hans SO Georgia DNF
-- Michael Smith Unattached DNS
Men 5000 Meter Run
================================================================
Collegiate: C 13:08.40 4/8/1978 Henry Rono, Washington State
Name Year School Finals
================================================================
1 Daniel Navarro SR Georgia 14:48.05
2 Davis Stockwell SO Georgia 15:00.59
3 Carson Strom SR South Caroli 15:06.27
4 Nathaniel Reichard SO Georgia 15:07.60
5 John Bradley SO Georgia 15:25.72
6 Tyler Moore FR Ole Miss 15:43.19
7 Tyler Fox Unattached 15:51.18
8 Quinn Burden FR Georgia 15:59.30
-- Sam Bowers FR Georgia DNF
-- Nicholas Yanek Unattached DNF
-- Tom Buff Unattached DNF
-- Jonathan Pelham JR Georgia DNF
-- Darr Smith FR Georgia DNF
-- Taylor Scarbrough Unattached DNF
-- Michael Hans SO Georgia DNF
-- Michael Smith Unattached DNS
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Collegiate: C 13.00 5/6/1979 Renaldo Negemiah, Maryland
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Isaiah Moore SR South Caroli 13.58 1.5
2 Michael Nicholls SR Georgia 13.73 1.5
3 Kenney Broadnax FR Ole Miss 14.35 1.5
4 Konstantin Rust FR Connecticut 14.35 1.5
5 Ke'Von Holder SO Arkansas Sta 14.49 1.5
6 Tomi Alao SO Connecticut 14.55 1.5
7 Xavier Smith FR Connecticut 14.58 1.5
8 Amari James JR Arkansas Sta 14.75 1.5
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
Collegiate: C 47.02 6/8/2018 Rai Benjamin, USC
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Quincy Hall JR South Caroli 50.34 1
2 Kalmon Stokes The Winners Circ 51.51 1
3 Rivaldo Leacock SO South Caroli 51.86 1
4 Noah Walker JR South Caroli 53.16 1
5 Christian Yancey SR Ole Miss 53.34 2
6 Adam Khriss FR Connecticut 53.87 2
7 Siegfried Zoller FR Georgia 54.09 2
8 James Faison Unattached 54.26 1
9 Marzel Miller Oxy Athletics 54.28 1
10 Darrian Lockett SO Arkansas Sta 54.89 2
11 Kenney Broadnax FR Ole Miss 55.79 2
12 Tyrell Moore The Winners Circ 56.81 2
13 Connor Blodgett SO Connecticut 57.06 2
-- Wellington Ventura FR Connecticut DNS 2
-- Colt Nichols SO Connecticut DNS 1
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
Collegiate: C 38.17 6/8/2018 Houston
Lewis III, Hall, Burke, Burrell
School Finals
================================================================
1 Georgia 39.72
2 South Carolina 40.47
3 Ole Miss 40.58
4 The Winners Circle 40.62
5 Connecticut 42.12
-- Arkansas State DNS
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
Collegiate: C 2:59.00 6/8/2018 USC
Morgan, Benjamin, Shinnick, Norman
School Finals
================================================================
1 South Carolina 3:09.95
2 Ole Miss 3:14.31
3 The Winners Circle 3:14.50
4 Connecticut 3:15.13
5 Connecticut 'B' 3:23.05
6 South Carolina 'B' 3:26.71
-- Connecticut 'C' DNF
-- Oxy Athletics DNS
Men High Jump
==========================================================================
Progressions: 2.02, 2.07, 2.12, 2.17 +3cm
Collegiate: C 2.38m 6/3/1989 Hollis Conway, Louisiana-Lafayette
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Keenon Laine SR Georgia 2.24m 7-04.25
2.02 2.07 2.12 2.17 2.24 2.31
PPP O O O O XXX
2 Frank Massey FR Arkansas Sta 2.12m 6-11.50
2.02 2.07 2.12 2.17
O XO O XXX
3 Antonios Merlos SO Georgia 2.12m 6-11.50
2.02 2.07 2.12 2.17
PPP O XO XXX
4 Darius Carbin JR Georgia 2.12m 6-11.50
2.02 2.07 2.12 2.17
PPP O XXO XXX
5 Tiaan Steenkamp SR Arkansas Sta 2.02m 6-07.50
2.02 2.07
XO XXX
Men Pole Vault
==========================================================================
Progressions: 4.60, 4.75, 4.90, 5.05 +10cm
Collegiate: C 5.98m 5/25/1995 Lawrence Johnson, Tennessee
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Peyton Weissmann SO Ole Miss 5.05m 16-06.75
4.60 4.75 4.90 5.05 5.15
PPP PPP PPP XXO XXX
1 Cole Colozzo SO Ole Miss 5.05m 16-06.75
4.60 4.75 4.90 5.05 5.15
PPP PPP O XXO XXX
3 Ian Bergere SR Connecticut 4.90m 16-00.75
4.60 4.75 4.90 5.05
PPP O O XXX
4 Devon McShane FR Connecticut 4.75m 15-07.00
4.60 4.75 4.90
O O XXX
5 Tyler Hrbek FR Connecticut 4.75m 15-07.00
4.60 4.75 4.90
XO XO XXX
-- Michael Carr SR Arkansas Sta NH
4.60 4.75 4.90
PPP PPP XXX
-- Armand Woodley SR South Caroli NH
4.60 4.75 4.90 5.05 5.15
PPP PPP PPP PPP XXX
-- Bryce Simpson JR South Caroli NH
4.60 4.75
PPP XXX
-- Harrison Rice FR Virginia Tec DNS
-- Matthew Keown SO Arkansas Sta DNS
Men Long Jump Lewis Gainey
===============================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 8.74m 4/2/1994 Erick Walder, Arkansas
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Yann Randrianasolo SR South Caroli 7.66m -0.3 25-01.75
7.38m(+0.0) 7.66m(-0.3) 7.45m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(-0.3) 7.57m(-2.6)
2 Carter Shell SO Arkansas Sta 7.59m -0.4 24-11.00
FOUL(+0.0) 7.59m(-0.4) FOUL(-0.1) FOUL(-0.1) FOUL(-1.6) FOUL(+0.0)
3 Emanuel Foster JR Ole Miss 7.38m -1.3 24-02.50
PASS(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 7.22m(-0.5) 7.38m(-1.3) 7.36m(-0.6)
4 Donovan Louis FR Virginia Tec 7.17m -0.2 23-06.25
FOUL(0.4) 6.99m(+0.0) 6.84m(+0.0) 7.17m(-0.2) FOUL(-1.3) 6.95m(-1.6)
5 Courtney Thomas FR Arkansas Sta 7.14m -1.1 23-05.25
FOUL(+0.0) 6.99m(+0.0) FOUL(-0.2) FOUL(-0.4) 7.14m(-1.1) FOUL(+0.0)
6 Tyler Jones SO South Caroli 7.07m -0.7 23-02.50
6.90m(+0.0) 6.79m(-0.6) 6.89m(+0.0) FOUL(-1.1) 7.07m(-0.7) FOUL(-0.7)
7 Malik Snead JR Connecticut 7.02m +0.0 23-00.50
6.59m(+0.0) 6.96m(+0.0) FOUL(+0.0) 7.02m(+0.0) PASS PASS
8 Demond Fleming FR Ole Miss 6.58m +0.0 21-07.25
6.38m(+0.0) 6.58m(+0.0) 6.44m(-0.3) PASS PASS PASS
9 Jonathan Sanford The Winners Circ 6.56m +0.0 21-06.25
6.56m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(-0.9) FOUL(-0.9) FOUL(-0.3) FOUL(-2.0)
-- Safir Scott SO Connecticut DNS NWI
-- Frank Massey FR Arkansas Sta DNS NWI
-- Reggie Steele Unattached DNS NWI
Men Triple Jump
===============================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 17.57m 6/5/1982 Keith Connor, SMU
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Malik Snead JR Connecticut 15.26m -1.1 50-00.75
FOUL(+0.0) FOUL(-0.5) 15.26m(-1.1) PASS PASS FOUL(-0.5)
2 Chauncey Chambers FR Virginia Tec 14.96m -0.5 49-01.00
14.57m(+0.0) 14.42m(-0.2) FOUL(-1.0) FOUL(-0.6) 14.85m(1.2) 14.96m(-0.5)
3 Olabamibo Olajuwon Oke Unattached 14.64m 0.6 48-00.50
FOUL(+0.0) 14.49m(-0.6) FOUL(+0.0) FOUL(0.7) 14.36m(+0.0) 14.64m(0.6)
4 Courtney Thomas FR Arkansas Sta 14.47m 0.1 47-05.75
13.73m(+0.0) 13.94m(-0.8) PASS(+0.0) FOUL(-1.3) 14.08m(+0.0) 14.47m(0.1)
5 Yann Randrianasolo SR South Caroli 14.21m -1.0 46-07.50
13.95m(-1.1) 13.01m(-1.4) 13.59m(-1.0) 13.90m(-1.3) FOUL(1.0) 14.21m(-1.0)
6 Nile Uzzell JR Connecticut 14.02m +0.0 46-00.00
13.47m(-0.8) 13.99m(-0.8) FOUL(-1.2) 12.77m(+0.0) 14.02m(+0.0) FOUL(-1.8)
7 Demond Fleming FR Ole Miss 13.81m +0.0 45-03.75
13.62m(-0.5) 13.81m(+0.0) 13.58m(-0.5) 13.70m(-0.8) 13.65m(+0.0) FOUL(+0.0)
8 Carter Shell SO Arkansas Sta 12.56m -0.1 41-02.50
PASS 12.56m(-0.1) PASS PASS PASS PASS
-- Safir Scott SO Connecticut DNS NWI
Men Shot Put
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 22.00m 6/3/1995 John Godina, UCLA
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Asinia Miller Unattached 20.25m 66-05.25
19.38m FOUL 19.46m FOUL 20.25m 20.16m
2 Denzel Comenentia SR Georgia 20.18m 66-02.50
FOUL 19.70m FOUL 20.13m 20.14m 20.18m
3 Eric Favors JR South Caroli 18.49m 60-08.00
18.19m FOUL 18.49m FOUL FOUL FOUL
4 Ben Bonhurst SR South Caroli 17.29m 56-08.75
16.66m 17.29m 17.16m 17.14m FOUL FOUL
5 Matthew Brady FR Connecticut 16.83m 55-02.75
16.26m FOUL FOUL 16.45m 16.41m 16.83m
6 Todd Stueber SO Connecticut 16.60m 54-05.50
15.85m 16.54m FOUL FOUL 16.60m FOUL
7 Eron Carter SO Arkansas Sta 16.02m 52-06.75
16.02m FOUL 16.00m FOUL FOUL FOUL
8 Eric Williams SO Arkansas Sta 15.97m 52-04.75
15.71m 15.63m FOUL FOUL 15.97m FOUL
9 Jermaine Anderson FR Arkansas Sta 15.28m 50-01.75
14.85m FOUL 15.28m FOUL FOUL 14.78m
10 Devon Williams MEVS.ME 13.41m 44-00.00
13.41m FOUL 13.30m
-- Itamar Levi Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- LeeRoi Johnson FR Arkansas Sta DNS
Men Discus Throw
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 67.66m 5/29/2004 Hannes Hopley, SMU
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Denzel Comenentia SR Georgia 55.98m 183-08
FOUL FOUL 55.98m FOUL FOUL FOUL
2 LeeRoi Johnson FR Arkansas Sta 51.93m 170-04
45.43m 51.93m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Eron Carter SO Arkansas Sta 51.00m 167-04
FOUL 50.97m FOUL 51.00m FOUL FOUL
4 Todd Stueber SO Connecticut 49.48m 162-04
39.28m 42.77m 49.48m 48.97m 47.73m 49.28m
5 Isaiah Davenport FR South Caroli 49.16m 161-03
49.16m 46.29m 47.03m 47.69m 44.89m 47.52m
6 Malik Paul JR South Caroli 48.24m 158-03
FOUL 48.24m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Devon Williams MEVS.ME 47.40m 155-06
FOUL 47.40m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Eric Williams SO Arkansas Sta 47.31m 155-02
FOUL FOUL 47.31m FOUL 45.39m FOUL
9 Sebastian Castano JR Connecticut 45.28m 148-07
FOUL 41.42m FOUL 43.88m 45.28m FOUL
Men Hammer Throw
==========================================================================
Top 9 Advance to Finals
Collegiate: C 81.94m 5/19/1995 Balazs Kiss, USC
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cristian Ravar Ladislau Unattached 66.38m 217-09
FOUL 66.38m 65.64m 65.29m 65.94m FOUL
2 Alex Larsson Unattached 61.80m 202-09
61.80m 60.18m 59.72m 61.45m FOUL 58.54m
3 Joseph Benedetto FR Ole Miss 57.90m 189-11
57.90m FOUL 56.61m FOUL 57.86m 57.33m
4 Sebastian Castano JR Connecticut 53.55m 175-08
52.10m 53.12m FOUL FOUL 48.70m 53.55m
5 Chris Long SO Ole Miss 52.83m 173-04
50.86m FOUL 49.94m 51.86m 52.83m 52.57m
6 Malik Paul JR South Caroli 52.44m 172-00
46.36m FOUL FOUL FOUL 52.44m 51.12m
7 LeeRoi Johnson FR Arkansas Sta 52.39m 171-10
47.71m FOUL 49.31m 52.39m FOUL FOUL
8 Christopher Keegan SO Connecticut 48.65m 159-07
48.57m FOUL FOUL 48.65m FOUL 47.45m
9 Eron Carter SO Arkansas Sta 47.10m 154-06
47.10m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Karl Saluri Estonia 10.50 1.6 975
2 Jordan Torney SO Connecticut 10.96 1.6 870
3 Johannes Erm SO Georgia 11.03 1.6 854
4 Karel Tilga FR Georgia 11.09 1.6 841
5 Benjamin Ose Dartmouth 11.11 1.6 836
6 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 11.28 1.6 799
7 Benjamin Grosse FR Connecticut 11.45 1.6 763
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS 1.6
Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Karl Saluri Estonia 48.31 894
2 Johannes Erm SO Georgia 49.01 861
3 Benjamin Ose Dartmouth 49.23 850
4 Jordan Torney SO Connecticut 49.47 839
5 Karel Tilga FR Georgia 50.21 805
6 Benjamin Grosse FR Connecticut 50.58 788
7 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 53.29 669
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Benjamin Ose Dartmouth 4:33.36 723
2 Karl Saluri Estonia 4:33.55 721
3 Johannes Erm SO Georgia 4:35.10 711
4 Karel Tilga FR Georgia 4:35.39 710
5 Benjamin Grosse FR Connecticut 4:43.14 661
6 Jordan Torney SO Connecticut 4:48.71 626
-- Hayden Hampton JR Arkansas Sta DNF
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Johannes Erm SO Georgia 14.19 1.3 2 950
2 Jordan Torney SO Connecticut 14.60 1.3 2 899
3 Karl Saluri Estonia 14.88 1.3 2 864
4 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 14.90 1.0 1 862
5 Karel Tilga FR Georgia 15.14 1.0 1 833
6 Benjamin Ose Dartmouth 15.48 1.0 1 792
7 Benjamin Grosse FR Connecticut 15.92 1.0 1 742
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS 1.3 2
Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Benjamin Grosse FR Connecticut 2.00m 6-06.75 803
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP O PPP XO XXX
1 Karel Tilga FR Georgia 2.00m 6-06.75 803
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XXO XXX
3 Johannes Erm SO Georgia 1.94m 6-04.25 749
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XO XXO XXX
3 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 1.94m 6-04.25 749
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O XXX
5 Benjamin Ose Dartmouth 1.88m 6-02.00 696
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
PPP PPP O PPP XO O XO O XXX
5 Karl Saluri Estonia 1.88m 6-02.00 696
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
PPP PPP PPP PPP O O O XO XXX
7 Jordan Torney SO Connecticut 1.85m 6-00.75 670
1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88
O PPP O O O XXO XXO XPP
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
1.67
DNS
Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Benjamin Ose Dartmouth 5.05m 16-06.75 926
3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45 4.55 4.65 4.75 4.85 4.95 5.05 5.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XXO O O XO XXX
1 Johannes Erm SO Georgia 5.05m 16-06.75 926
3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45 4.55 4.65 4.75 4.85 4.95 5.05 5.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XXO PPP O O XO XPP
3 Karl Saluri Estonia 4.65m 15-03.00 804
3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45 4.55 4.65 4.75 4.85
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP XXX
4 Jordan Torney SO Connecticut 4.35m 14-03.25 716
3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP PPP O PPP XO O XXP
5 Karel Tilga FR Georgia 3.55m 11-07.75 496
3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55
O PPP O O O O
5 Benjamin Grosse FR Connecticut 3.55m 11-07.75 496
3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65
PPP PPP O PPP O O XXX
-- Hayden Hampton JR Arkansas Sta NH
3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Karl Saluri Estonia 7.57m 0.3 24-10.00 952
7.57m(0.3) 7.47m(+0.0) FOUL(-0.3)
2 Johannes Erm SO Georgia 7.42m -0.9 24-04.25 915
6.88m(-1.3) 7.16m(-1.1) 7.42m(-0.9)
3 Karel Tilga FR Georgia 7.27m -0.1 23-10.25 878
7.17m(-0.3) 7.17m(-0.7) 7.27m(-0.1)
4 Jordan Torney SO Connecticut 7.20m -1.0 23-07.50 862
6.69m(0.2) 7.20m(-1.0) 6.71m(+0.0)
5 Benjamin Grosse FR Connecticut 6.71m -0.3 22-00.25 746
6.34m(+0.0) 6.63m(+0.0) 6.71m(-0.3)
6 Benjamin Ose Dartmouth 6.66m -0.2 21-10.25 734
6.59m(-0.5) FOUL(+0.0) 6.66m(-0.2)
7 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 6.61m -0.4 21-08.25 723
6.44m(0.6) 6.61m(-0.4) 6.57m(-0.7)
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS NWI
Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Karl Saluri Estonia 14.60m 47-11.00 765
14.36m FOUL 14.60m
2 Johannes Erm SO Georgia 13.85m 45-05.25 719
12.93m 13.50m 13.85m
3 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 13.10m 42-11.75 673
12.70m 13.07m 13.10m
4 Benjamin Ose Dartmouth 12.48m 40-11.50 636
12.48m 11.44m FOUL
5 Karel Tilga FR Georgia 12.42m 40-09.00 632
12.42m PASS PASS
6 Jordan Torney SO Connecticut 12.32m 40-05.00 626
12.09m 12.32m 12.06m
7 Benjamin Grosse FR Connecticut 11.62m 38-01.50 583
10.66m 11.62m 11.62m
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Karl Saluri Estonia 42.23m 138-06 710
36.88m 42.23m FOUL
2 Johannes Erm SO Georgia 41.45m 136-00 694
FOUL 41.45m FOUL
3 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 41.15m 135-00 688
38.92m 37.49m 41.15m
4 Jordan Torney SO Connecticut 38.83m 127-05 641
33.63m 37.81m 38.83m
5 Benjamin Ose Dartmouth 37.51m 123-01 614
37.51m 36.59m 36.58m
6 Karel Tilga FR Georgia 36.05m 118-03 585
34.43m 34.55m 36.05m
7 Benjamin Grosse FR Connecticut 33.39m 109-06 532
33.39m FOUL FOUL
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Benjamin Ose Dartmouth 56.86m 186-06 691
55.75m 50.20m 56.86m
2 Karl Saluri Estonia 56.09m 184-00 679
52.52m 56.09m 54.10m
3 Johannes Erm SO Georgia 46.32m 152-00 534
FOUL 41.52m 46.32m
4 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 45.68m 149-10 525
44.35m 45.68m 45.56m
5 Benjamin Grosse FR Connecticut 44.65m 146-06 510
44.65m 41.35m 43.92m
6 Jordan Torney SO Connecticut 42.31m 138-10 476
39.22m 42.31m 40.86m
7 Karel Tilga FR Georgia 29.17m 95-08 288
28.70m 25.17m 29.17m
-- Coleton Clifft JR Arkansas Sta DNS
Men Decathlon
===================================================================
Collegiate: C 8539 5/12/2017 Lindon Victor, Texas A&M
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Karl Saluri Estonia 8060
2 Johannes Erm SO Georgia 7913
3 Benjamin Ose Dartmouth 7498
4 Jordan Torney SO Connecticut 7225
5 Karel Tilga FR Georgia 6871
6 Benjamin Grosse FR Connecticut 6624
7 Hayden Hampton JR Arkansas Sta 5688
Like·Comment·Share·E-mail·6073 views
History for Georgia Spec Towns Outdoor Invitational
Show 4 more
|